Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

Markon Paweł Brzuszkiewicz

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Na co zwrócić uwagę, decydując się na zamontowanie instalacji fotowoltaicznej?

Autor: Markon Paweł Brzuszkiewicz, publikacja: 2021-02-18

Przymierzając się do zamontowania instalacji fotowoltaicznej, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników, takich jak: dobranie odpowiedniej mocy instalacji, miejsca, gdzie będzie zamontowana i – co najważniejsze – świadomy wybór sprzętu. W poniższym artykule dowiesz się, na co zwracać uwagę przy wyborze instalacji fotowoltaicznej, a także przy wyborze wykonawcy.

Zamontowanie instalacji fotowoltaicznej

Fotowoltaika – od czego zacząć?

Decydując się na produkcję własnego prądu ze słońca, trzeba zacząć od dobrania odpowiedniej mocy instalacji fotowoltaicznej. Należy wziąć pod uwagę obecne zużycie prądu, zastanowić się, czy zwiększy się albo zmniejszy się ono w najbliższym czasie.

Warto już na tym etapie zaplanować ewentualną wymianę sprzętów domowych, np. zmianę kuchenki gazowej na indukcyjną, zamontowanie klimatyzacji lub zakup chociażby zmywarki. Zdecydowanie łatwiej i taniej będzie dostosować wielkość instalacji fotowoltaicznej na wyrost niż za kilka miesięcy rozbudowywać instalację o kilka paneli. Miejmy na względzie również to, że w domu cały czas dochodzą nowe sprzęty elektryczne, nowy tablet, komputer, robot kuchenny. Mimo że obecnie nie mamy w planach zakupu takich sprzętów, zaleca się mieć to na uwadze i wykonać instalację PV z niewielkim zapasem.

Dodatkowo bardzo istotne jest uwzględnienie spadku wydajności paneli fotowoltaicznych, a także zapas na magazynowanie nadwyżek energii przez zakład energetyczny, ponieważ za każdą oddaną do sieci kWh zakład energetyczny pobiera 20% energii w zamian za magazynowanie naszego prądu.

Jeżeli zużycie prądu po zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej nieoczekiwanie znacząco zwiększy się, nie ma czym się przejmować, instalację fotowoltaiczną można rozbudować w dowolnym momencie.

Gdzie zamontować instalację fotowoltaiczną?

Instalacja fotowoltaiczna na dachu

Kolejnym ważnym aspektem przy chęci zamontowania instalacji fotowoltaicznej jest odpowiedni dobór miejsca.

Instalacje fotowoltaiczne najwydajniej pracują, gdy są zwrócone na południe. Więc w pierwszej kolejności szukamy połaci dachowej skierowanej właśnie na południe. Gdy dach jest skierowany w kierunku wschodnim i zachodnim, również nadaje się do zamontowania instalacji – w takim przypadku trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że instalacja PV nie będzie generowała tyle prądu co na dachu skierowanym na południe. Należy wtedy dobrać instalację o większej mocy.

Następnie ważne jest też zweryfikowanie pokrycia dachowego, do każdego jest inny system montażowy. Jedynym pokryciem, na którym montaż instalacji fotowoltaicznej nie jest możliwy, jest eternit. Poza technicznymi aspektami montażu na eternicie dochodzą również kwestie zdrowotne i to, że, prędzej czy później, zostanie on zastąpiony innym pokryciem dachowym.

Powinno się też zwrócić uwagę, czy na wybranej połaci dachu nie występuje zacienienie przez drzewo, sąsiadujący budynek czy nawet komin lub lukarnę.

Instalacja fotowoltaiczna na gruncie

W momencie gdy nie ma możliwości montażu instalacji na dachu, rozwiązaniem jest montaż instalacji gruntowej na stelażu.

Pamiętajmy, że instalacja fotowoltaiczna będzie służyła przez kilkadziesiąt lat, dlatego warto poważnie przemyśleć miejsce jej montażu.

Wykonawca instalacji fotowoltaicznej – jak wybrać?

Oczywiście wszelkie kwestie, które zostały opisane powyżej, powinien zweryfikować doświadczony wykonawca fotowoltaiki, który sprawdzi aspekty techniczne i pomoże wybrać odpowiednie rozwiązanie dostosowane do indywidualnych potrzeb.

Przy wyborze wykonawcy należy zweryfikować, jakie produkty on oferuje, zwrócić uwagę na gwarancję i doświadczenie przy podobnych realizacjach. Warto bazować na komponentach polskiej produkcji, ze względu na to, że gwarancje na moduły i falowniki fotowoltaiczne są bardzo długie. Dlatego też wybierzmy producenta, z którym nie ma problemów gwarancyjnych.

Wykonawca ponadto powinien przekazać przyszłemu użytkownikowi wszystkie informacje na temat działania instalacji fotowoltaicznej, jak również zająć się wszystkimi formalnościami związanymi z przyłączeniem tejże instalacji.

Fotowoltaika - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 25 327 Sprzedawców Fotowoltaiki najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o fotowoltaice